Blog

Brizo Park

Nazwa Woonerf pochodzi z języka holenderskiego i oznacza ”ulicę do mieszkania”. Pierwsze inwestycje tego typu powstawały w latach 70. XX wieku właśnie w Holandii. Woonerf polega na takim przekształceniu ulic, aby zachowały one ograniczoną funkcję komunikacyjną, ale pierwszeństwo mają piesi i rowerzyści. Jednocześnie przy takiej ulicy jest dużo ławek, stojaków na rowery, placów zabaw oraz drzew i trawników. Woonerf jest przestrzenią publiczną, która łączy funkcje ulicy, deptaka, parkingu oraz miejsca spotkań mieszkańców. Popularne są nie tylko w Holandii, ale także Skandynawii, Niemczech. Również w Polsce planowane jest rozpowszechnienie tej idei. 

Chociaż jest to koncepcja holenderska, jest również otwarta na różne interpretacje lokalne. Ma odzwierciedlać własne potrzeby i projekty danej kultury. Musi mieć wyraźnie inną formułę drogi, aby wjeżdżające samochody miały świadomość, że nie są same na drodze i muszą zwolnić. Między ławeczkami i zielenią są wjazdy na posesje domów oraz zewnętrzne parkingi.

Proponujemy mieszkańcom Brizo Park takie nowatorskie rozwiązanie. Dzięki niemu wewnętrzna ulica osiedla zostaje maksymalnie wykorzystana przez wszystkich mieszkańców, a na jego terenie panuje harmonia i bezpieczeństwo. Nasz pomysł zbudowania Woonerfu dotyczy raczej jakości niż szybkości życia. Centralna ulica zaprojektowana w idei woonerf nie ma podziału na samochody i ludzi, zmuszając pojazdy do rozważnej i powolnej jazdy. Przy alei dębowej zaplanowaliśmy umieścić meble miejskie, które będą elementem spotkań. To tak, jakby okolica nagle zyskała gigantyczny ogródek, zwiększając możliwości społeczne, jednocześnie tworząc efektywne wykorzystanie przestrzeni.

Woonerfs to sygnał, że nadszedł czas, aby wrócić do tego, kim byliśmy i jak się bawiliśmy za dzieciństwa.

The wonerf way w Gdyni, ul. Abrahama.

copyright © 2021