Blog

Okolica

Mechelinki to stara, malutka wieś rybacka malowniczo położona na Kępie Oksywskiej u wybrzeży Zatoki Puckiej. Twierdzi się, że nazwa Mechelinki pochodzi od mchu, który porastał kamienie na brzegu morza. Początkowo przyjmowała ona nazwę Mechina, a później również Mechlinie, Mechlinka, Mechelinke.

Po raz pierwszy  wspomniana w 1288 roku, kiedy to książę Mściwoj II podarował cystersom dwa statki rybackie. Jeden z nich cumował na przystani w Mechelinkach i została nazwana Mechina. Z początkiem XVII wieku na wieś napadli Szwedzi i rozpoczęli totalną grabież. Chłopi złapali za widły oraz siekiery i przegonili napastników. Po kilku latach Szwedzi napadli po raz drugi, biorąc wówczas do niewoli kilku rybaków klasztornych.


Ze względu na swoje przyrodnicze walory miejscowość ta dziś ma charakter głównie turystyczny. Mieszka tu na stałe zaledwie 300 osób. Do Mechelinek można dojechać komunikacją miejską z Gdyni lub własnym środkiem transportu. W centrum miejscowości jest całkiem spore zaplecze parkingowe i gastronomiczne.

Przyjeżdżają tu osoby, które chcą uciec od zatłoczonych plaż w nadmorskich kurortach. Mechelinki są polecane jako miejsce wypoczynku dla rodzin z małymi dziećmi. Bardzo dobrze czują się też ci, którzy szukają ciszy i spokoju. To także dobra baza wypadowa dla tych, którzy chcą zwiedzić Pomorze. W miejscowości jest dużo hoteli, restauracji i domów na wynajem.Na turystów czeka tu wiele atrakcji. Mogą korzystać z niedużej plaży, molo oraz nowoczesnej promenady, połączonej z plenerową sceną.

Co roku do Mechelinek przyjeżdżają artyści na plenery malarskie. Znajdują to marynistyczne tematy, przyrodę i malownicze rybackie łodzie.

Warto wspomnieć, że nadal wielu mieszkańców miejscowości żyje z rybołówstwa. Jest to więc miejsce, gdzie można zobaczyć kutry oraz rybaków przy pracy. O świcie można kupić w porcie świeżą rybę. Ze względu na płytką wodę będą czuli się dobrze ci, którzy uprawiają sporty wodne takie jak windsurfing, czy i kitesurfing.

krzysztof witecki


W miejscowości znajduje się jedno z najcenniejszych przyrodniczo miejsc w regionie. Mowa o rezerwacie Mechelińskie Łąki, położonym na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jest to obszar szuwarów i łąk o powierzchni prawie 114 hektarów, graniczących z Zatoką Pucką. Można tam podziwiać ciekawe siedliska przyrodnicze, cenne gatunki ptaków wodnych oraz błotnych. Na terenie Mechelińskich Łąk wybudowano punkt widokowy, umożliwiający obserwację całego rezerwatu. To także ciekawe miejsce na spacer lub wyprawę rowerem.

copyright © 2021