Blog

Atrakcje przyrodnicze
wokół Brizo Parku

Okolica

Brizo Park to połączenie wygód miasta z atrakcjami nadmorskiego kurortu. Osiedle znajduje się na obrzeżach Gdyni, w urokliwej, nadmorskiej miejscowości Mechelinki. 

Oczywistym atutem jest położenie blisko plaży. Natomiast unikalną atrakcją Mechelinek jest piękne, drewniane molo, które czyni miejsce konkurencyjnym względem znanych Polskich kurortów wakacyjnych – Sopotu, czy gdyńskiego Orłowa. Do mola mieszkaniec Brizo Park dojdzie spacerem w ciągu zaledwie 7 minut.
 


Atmosferę kurortu uzupełnia letnia scena – amfiteatr, na której odbywają się koncerty, położona tuż obok atrakcyjnie zaaranżowanego deptaka. W kurorcie oczywiście nie może zabraknąć kawiarni, lodziarni czy restauracji. Przy samym deptaku, znajduje się np. urokliwa restauracja „Dary morza”, gdzie oczywiście można uraczyć się świeżo złowionymi przez miejscowych rybaków rybami. Nieopodal, umiejscowiona na klifie, kusi atrakcjami Winiarnia Nawrot. 

Świeże ryby można także codziennie zakupić, praktycznie „prosto z kutra”, na targu rybnym, położonym tuż obok mola. Nowa, atrakcyjna hala sprzedażowa, gdzie eksponowane są owoce morza, na pewno zainteresuje amatorów zdrowego odżywania. 

Specyficzny klimat Mechelinek to nie tylko uroki morskiego brzegu, który sam w sobie jest przecież wyjątkowy i atrakcyjny. Mechelinki leżą w okolicy charakteryzującej się występowaniem unikalnych kompleksów przyrodniczych. Już w centralnym punkcie miejscowości, przy samym amfiteatrze  możemy przysiąść na ławeczce posadowionej w cieniu…Mściwoja i Świętopełka, dwóch pomników przyrody – 250- letnich jesionów. 

Do osiedla Brizo Park prowadzi kilka dróg. Jedna z nich wiedzie tuż obok Alei lipowej datowanej na ok. 400 lat. Czyżby majestatyczne lipy pamiętały potop szwedzki?…

Mechelinki i okolice to nie tylko wiele pomników przyrody. Tuż obok mola, w kierunku znanej miejscowości Rewa, znajduje się Rezerwat Przyrody Mechelińskie Łąki. To obszar szuwarów i łąk o powierzchni 113,47 ha, położony między Rewą a Mechelinkami. Bogata flora i fauna  rezerwatu liczy około 200 gatunków, w tym ponad 20 gatunków to rośliny chronione lub rzadkie i zagrożone w skali regionu gdańskiego Pomorza, a część nawet w skali Polski. Osobliwością przyrodniczą tego terenu jest wyjątkowo bogata lokalna populacja mikołajka nadmorskiego. Teren tego rezerwatu jest zaliczany do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w Polsce. Gnieździ się tu 9 gatunków ptaków wymienionych w Polskiej Czerwonej Księdze.


Abu przespacerować się po Mechelińskich Łąkach, najpierw musimy przejść przez skansen w Mechelinkach, gdzie zapoznamy się z morskim dziedzictwem Mechelinek. 

Na terenie wokół Mechelinek ustanowiono 10 pomników przyrody, które trzeba zobaczyć na własne oczy.
1) Aleja lipowa – datowana na ok w 400 lat. Obecnie rosną tam 24 drzewa Lipy Drobnolistnej. (lokalizacja: Mosty na trasie do Mechelinek).
2) Grupa dwóch drzew – Jesion wyniosły „Mściwoj” i Jesion wyniosły „Świętopełk”, w wieku ok. 250 lat. (lokalizacja: wieś Mechelinki, nad zatoka przy Amfiteatrze).
3) Grupa dwóch drzew – Lipy drobnolistne wiek ok. 140 lat.(lokalizacja: przy ul. Nadmorskiej 2 w Mechelinkach).
4) Grupa czterech drzew Lipy drobnolistnej w wieku ok. 100 lat. (lokalizacja: przy skrzyżowaniu ul. Św. Marka i ul. Majowej w Kazimierzu).
5) Dąb szypułkowy, wiek ok. 145 lat. (lokalizacja: przy drodze ul. Do Morza z Mechelinek do Pierwoszyna).
6) Jesion wyniosły, wiek ok. 140 lat. (lokalizacja: przy drodze ul. Nadmorska 2 w Mechelinkach).
7) Sosna zwyczajna, wiek ok. 130 lat. (lokalizacja: przy drodze ul. Leśna w Mostach).
8) Wierzba biała, wiek ok. 150 lat. (lokalizacja: przy drodze powiatowej ul. Morska w Rewie).
9) Lipa drobnolistna, wiek ok. 160 lat. (lokalizacja: w Dębogórzu 150 m za leśniczówką).
10) Dąb szypułkowy, wiek ok. 200 lat. (lokalizacja: przy ul. Bocznej 17 w Pierwoszynie).


Wąwóz w Chłapowie

Tworząc sobie mapę atrakcji przyrodniczych nie można pominąć Wąwozu w Chłapowie. Jest to niewielka miejscowość turystyczna nad morzem. Jej główną atrakcją jest  otwarty dla turystów wąwóz Chłapowski zwany przez mieszkańców Kaszub Rudnikiem. Wąwóz jest rezerwatem przyrody o powierzchni prawie 25 hektarów i wchodzi w skład  Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Wąwóz jest idealnym miejscem na spacer oraz zapoznanie się z florą i fauną tego miejsca. Weście do wąwozu znajduje się w samym centrum Chłapowa. Przy nim znajduje się parking, ławeczki, a także miejsce na rozpalenie ogniska. Zwiedzający mogą wybrać pomiędzy trasami biegnącymi dnem lub górą doliny. Trasa dolna jest całkowicie odizolowana od ruchu drogowego, co pozwala w skupieniu podziwiać piękno nienaruszonej przyrody oraz niespotykane ukształtowanie terenu. Wzdłuż obu tras znajdują się pięknie wkomponowane ławeczki i kładki, a także ułatwiające zwiedzanie schodki i poręcze. Wąwóz kończy się przy plaży w Chłapowie.


Rezerwat Beka

Tuż u ujściu rzeki Reda za Rewą znajduje się rezerwat Beka. Jego zadaniem jest ochrona cennych i zagrożonych wyginięciem zbiorowisk roślin, m.in. słonaw nadmorskich, muraw nawydmowych i szuwarów. Jest ostoją wielu rzadkich gatunków ptaków. Występuje ich tu około 200 gatunków, w tym biegus zmienny, pliszka cytrynowa, sieweczka obrożna, czajka, kszyk, krwawodziób.

W rezerwacie często można spotkać wielu spacerujących lub przyjeżdżających na rowerach turystów. I to właśnie z myślą o nich realizowany jest projekt „Zrównoważona turystyka i ekstensywne rolnictwo dla rezerwatu przyrody Beka”. Jego zadaniem jest pogodzenie ochrony przyrody z ruchem wycieczkowym. Taka organizacja spacerów po rezerwacie, by jednocześnie zadbać o ochronę siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk ptaków. Wybudowana została wieża obserwacyjna, powstały mostki i platformy, z których można oglądać m.in. koniki polskie wypasane na solniskach, czyli łąkach, które zasila słona woda. Przy ścieżkach edukacyjnych postawione zostały tablice z najróżniejszymi informacjami.


Rezerwat Przyrody Mechelińskie Łąki

W tej samej okolicy, pomiędzy Mostami a Mechelinkami, znajduje się kolejna przyrodnicza atrakcja – Rezerwat Czapli Siwej. Już od początków marca do Mechelinek przylatują czaple, które bytują w gniazdach, a pożywienie pozyskują z pobliskich łąk. 

Celem rezerwatu jest zachowanie i ochrona miejsc lęgowych i bytowania cennych gatunków ptaków wodnych i błotnych, zbiorowisk szuwarowych i łąkowych oraz specyficznych siedlisk halofilnych i typowych dla nich warunków wodnych.


Osobliwością przyrodniczą tego terenu jest wyjątkowo bogata lokalna populacja Mikołajka Nadmorskiego. Bogaty skład awifauny lęgowej i przelotowej oraz bardzo duża liczba obserwacji gatunków rzadkich powoduje, że teren tego rezerwatu jest zaliczany do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w Polsce. Gnieździ się tu 9 gatunków ptaków wymienionych w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt m.in. bąk, ohar, zielonka, kropiatka, rybitwa białoczelna, ostrygojad, biegus zmienny, sieweczka obrożna, wąsatka oraz pliszka cytrynowa – nowy, wciąż bardzo rzadki, gatunek lęgowy w naszym kraju. Na terenie rezerwatu funkcjonuje punkt badawczy wędrówki ptaków i punkt widokowy, umożliwiający obserwację całego rezerwatu.


Rezerwat Czapli Siwej

Kilkuhektarowy lasek jesionowo-olszowy położony w pradolinie rzeki Redy, pomiędzy Mostami a Mechelinkami. Pod drzewami bagienna gleba jest bardzo zasobna w azot od guana ptasiego.

Z tego względu runo i krzewy budują rośliny azotolubne jak bez czarny i wiechlina zwyczajna. Gniazda czapli umieszczone są na olchach czarnych na wysokości ok. 10 metrów. Z roku na rok zmienia się liczba zajętych gniazd, czego dowodem są przeprowadzane rokrocznie badania.

Czaple przylatują do Mechelinek na początku marca. Pisklęta wykluwają się na przełomie kwietnia i maja. W gnieździe pozostają około 8 tygodni. W tym okresie można zaobserwować wzmożony ruch rodziców, którzy karmią intensywnie swoje pisklęta. Czaple odżywiają się: płazami, rybami, małymi ssakami, owadami i dżdżownicami. Około połowy czerwca młode opuszczają gniazda i przenoszą się na pobliskie łąki, gdzie żerują nabierając sił i umiejętności do jesiennej wędrówki.


Groty w Mechowie

Kilkanaście kilometrów dalej znajduje się miejscowość Mechowo, a w niej od tysięcy lat spoczywają groty. To niespotykane w Polsce na szeroką skalę, jaskinie z piaskowca. Imponujące formy zostały uformowane poprzez wodę, która wypłukiwała miękki materiał, pozostawiając kolumny z piaskowca i rzeźbiąc w nich imponujące kształty – niewielkie stalaktyty, żebra i polewy. Do wnętrza dostajemy się przechodząc pomiędzy uformowanymi przez naturę kolumnami z piaskowca, docieramy do większych pomieszczeń, gdzie człowiek wspomógł naturalny proces tworzenia jaskiń, poprzez poszerzanie istniejących pustek, wypłukanych przez wodę i piasek. Gdzieniegdzie piaskowiec jest zabarwiony na czerwono, przez rozpuszczone w wodzie związki żelaza.


Osada średniowieczna

Niedaleko Mechelinek w małej miejscowości Sławutowo, która leży na obrzeżach Puszczy Darżlubskiej jest miejsce szczególne dla osób interesujących się historią i rozwojem cywilizacji. Znajduje się tam rekonstrukcja osady średniowiecznej z przełomu IX-X w.

Przekraczając jej bramy przenosimy się w świat naszych praojców słowian. Miejsce to pokaże Wam jak dawniej rozwinięte było rzemiosło. Poznasz garncarza, tkaczkę, piekarza, kowala, czy zielarza, w towarzystwie których zwiedzisz 8 chat, zobaczysz jak żyli i pracowali nasi przodkowie. „Osada Sławutowo” pełni funkcję edukacyjną jak i turystyczną.

Organizowane są żywe lekcje historii tj. warsztaty rzemieślnicze (garncarstwo, tkactwo, pieczenie podpłomyków, zdobnictwo w skórze, filcowanie), a także pokazy kuchni średniowiecznej. Kultywowane są dawne tradycje i obrzędy, aby w jak najbardziej namacalny sposób przybliżyć życie z przed 1000 lat.

copyright © 2021